Biznes
Zmiany w kodeksie pracy – czy będzie w nim praca zdalna?

Zmiany w kodeksie pracy – czy będzie w nim praca zdalna?

Dlaczego w kodeksie pracy planowany jest zapis o pracy zdalnej?

W marcu zeszłego roku kiedy w naszym kraju pojawiła się pandemia i wszystkie związane z nią ograniczenia, trzeba było mocno zmienić sposób działania dużej ilości miejsc pracy. Niektóre sklepy zostały pozamykane, w dużej ilości miejsc musiały zostać wprowadzone modyfikacje, tak żeby jak najbardziej zminimalizować spotkania pracowników. W firmach, gdzie można było to zrobić, pracownicy dostawali pracę zdalną i pojawiły się wątpliwości jak regulować tego typu pracę. Wcześniej nie było to częste rozwiązanie, firmy musiały same ustalić zasady pracy na odległość.

Co zostanie dopisane do kodeksu pracy?

W kodeksie pracy, który ma opisać też pracę zdalną znaleźć się mają między innymi:

  • unormowanie zasad realizowania pracy poza siedzibą firmy,
  • możliwość realizowania pracy zdalnej na wniosek pracownika,
  • uprawnienia do wycofania pracy zdalnej zarówno przez pracodawcę, jak i przez zatrudnionego,
  • uregulowanie obowiązków kierownika w stosunku do pracownika,
  • kontrola pracy poza siedzibą firmy osoby zatrudnionej przez kierownika,
  • zakaz dyskryminacji pracownika, który pracuje poza siedzibą firmy

W rezultacie pojawią się w nim wszelkie niezbędne zalecenia tak samo dla pracowników jak i pracodawców. To co jest jednak najważniejsze to, że pracodawca zgadzający się na pracę z domu pracownika tak czy siak musi dostarczyć mu materiały i urządzenia konieczne aby wykonywać pracę, ale też pokryć wszystkie koszta, jakie będą związane z ewentualną naprawą urządzeń. Powinno się również wiedzieć, że możliwa jest zarówno praca poza biurem na stałe jak i okazjonalna. W takim przypadku pracownik powinien zanieść prośbę w postaci papierowej lub elektronicznej. Mówiąc o okazjonalnej pracy poza biurem mamy na myśli pracę nie więcej jak 12 dni w roku kalendarzowym. Co istotne to pracownik musi chcieć okazjonalnie wykonywać pracę z domu i nikt nie może go do tego zmusić.

Co z przepisami BHP w trakcie pracy zdalnej?

Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki zdalnie również będzie musiał przestrzegać przepisów BHP. Nie będą one jednak aż tak rozbudowane jak przy pracy w biurze. Zapisy, które będą w zmodernizowanym kodeksie pracy będą mówiły o tym, że osoba zatrudniona na umowę o pracę musi oświadczyć, że jego stanowisko pracy zdalnej gwarantuje bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jeżeli jeszcze przed zawarciem umowy o pracę pracownik powie, że chce pracować całkowicie zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP w formie elektronicznej.

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiecie co jakie zmiany zajdą i jakie kroki powinniśmy poczynić z pracownikiem, który będzie chciał pracować poza siedzibą firmy w trybie stałym albo chociaż 12 razy w roku to polecamy skontaktować się z kancelariami adwokackimi, które pomogą przy zrozumieniu zmieniających się przepisów. Właściwym miejscem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie adwokaci są specjalistami w zakresie kodeksu pracy.