Biznes
Zatrudniasz pracownika z Ukrainy? Koniecznie o tym pamiętaj!

Zatrudniasz pracownika z Ukrainy? Koniecznie o tym pamiętaj!

Nie da się ukryć, że do naszej ojczyzny przyjechało duża ilość osób z Ukrainy. Gdy prowadzisz firmę i masz w planie dać im zatrudnienie {to zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem|przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się {kilku ważnych rzeczy|istotnych informacji o tym jak zatrudnić ukraińca.

Co warto wiedzieć o zatrudnianiu osoby pochodzącej z Ukrainy?

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy jest w miarę łatwe. Osoby pochodzenia ukraińskiego mogą przyjechać do naszego kraju na podstawie ruchu bezwizowego na okres 90 dni bądź z ważną wizą. Dla osób, które mają w planie podjąć zatrudnienie w Polsce wydawana jest wiza typu D, czyli tak zwana pracownicza, uprawniająca do podjęcia pracy oraz pobytu w Polsce na 180 dni w całym roku.

Co zrobić aby Ukrainiec dostał taką wizę|Co powinien zrobić właściciel firmy aby ukraiński pracownik otrzymał taką wizę

Począwszy od tego, że konieczna jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, przekazanie oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca i uiszczenie trzydziestu złotych opłaty za ten dokument. Gdy już PUP wpisze oświadczenie do ewidencji jest ono przekazywane pracodawcy, a on a kolei daje je kandydatowi w oryginale. Bazując na wydanym oświadczeniu ukrainiec składa wniosek o wizę typu D.

{Jak wygląda kolejny etap zatrudniania Ukraińca

Jeśli osoba pochodzenia ukraińskiego otrzymał wizę i przyjechał do naszej ojczyzny przedsiębiorca jest o krok od sukcesu! Teraz czas na podpisanie umowy. Pamiętaj, że warto, gdyby była sporządzona po ukraińsku ponieważ najczęściej pracownicy z Ukrainy chcą podpisywać umowy z dwoma językami. Taki stan rzeczy sprawi, że przedsiębiorca będzie zabezpieczony  zarówno na wypadek kontroli Państwowej Inspeksji Pracy, ale również pracodawca zwiększa zaufanie do siebie i firmy. Z pewnością powinno się mięć w pamięci, aby zasady zawarte w umowie były identyczne jak te w zarejestrowanym w Państwowym Urzędzie Pracy oświadczeniu.

Pamiętaj również, że jednocześnie z podpisaniem umowy pracodawca, chcący zalegalizować pracę pracowników pochodzenia ukraińskiego w naszym kraju, ma nakaz poinformować właściwy urząd pracy o podjęciu przez obcjokrajowce pracy – jest zobowiązany do zgłoszenia tego najpóźniej w dzień rozpoczęcia pracy przez pracownika z Ukrainy. Następna wizyta w urzędzie odbędzie się w przypadku zmiany stawki, stanowiska pracy bądź miejsce, gdzie jest wykonywana.