Biznes
Wyjaśniamy o co chodzi z nowymi przepisami w związku z Nowym Ładem

Wyjaśniamy o co chodzi z nowymi przepisami w związku z Nowym Ładem

O zmianach w przepisach w związku z wejściem od nowego roku Polskiego Ładu można usłyszeć od dłuższego czasu. Niestety dopiero po ich wejściu okazało się jak wiele mankamentów posiada. Początkowo mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i dużo pracowników było zadowolonych z planowanego wejścia takich przepisów. Na początku roku, kiedy pojawiły się pierwsze wypłaty okazało się jednak, że większość osób nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale otrzymuje mniej pieniędzy. Księgowa w krakowie oraz w innej części Polski ma problemy, żeby dobrze wytłumaczyć klientom co się zmienia i jakie dokumenty muszą złożyć. Sprawdźmy kogo najbardziej dotkną nowe przepisy i jakie plany ma na to Polski Rząd.

Czy ulga dla klasy średniej działa?

Ta ulga wzbudziła ogrom emocji. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu osoby, które zarabiają rocznie między 68 412 zł a 133 692 zł brutto nie powinny odczuć negatywnych skutków wprowadzenia Nowego Ładu. Problem pojawił się jednak jak zaczęto wgłębiać się w przepisy i sprawdzać co się stanie, jeśli w danym roku pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, zmieni pracę na gorzej lub lepiej płatną, albo zdecyduje o pójściu na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Okazuje się, że w takim przypadku osoba taka musi zwrócić znaczną ilość pieniędzy do Skarbówki przy kolejnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że pracownicy, których zarobki wliczają się w widełki klasy średniej nie mają pojęcia, czy powinni złożyć oświadczenie, żeby im tej ulgi nie uwzględniać, czy nie. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie w kwocie do 11141 zł brutto miesięcznie i straci na Nowym Ładzie, może liczyć na rekompensatę. Skarbówka jednak twierdzi, że nie ma systemowej możliwości wprowadzenia tego i Polacy wciąż nie wiedzą co robić. Pamiętajcie, że jedną z lepszych rzeczy, jakie możecie zrobić, jest wybranie się do biura księgowego w Krakowie. Księgowe na pewno postarają się Wam świetnie poradzić i wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Polski Ład a przedsiębiorcy

Jeszcze zanim powstał Nowy Ład można było zauważyć, że przedsiębiorcy mają nieatrakcyjne warunki przy rozliczaniu się. Teraz Polski Ład jeszcze bardziej utrudni życie przedsiębiorcom, którzy utracą możliwość sprzedaży samochodu, któremu skończył się leasing wcześniej niż po 6 latach. W innym przypadku obowiązkowe będzie zapłacenie od tego podatku. Do końca zeszłego roku czas ten wynosił 6 miesięcy. Drugą ważną i niestety negatywną dla przedsiębiorców modyfikacją jest to, że oczywiście Nowy Ład nie uwzględnia przedsiębiorców w uldze dla klasy średniej. Znowu pokazuje to, że są oni na niekorzystnej pozycji.

Czy Polski Ład jest przemyślany?

Specjaliści w prawie podatkowym są zgodni co do tego, że tak ogromna modyfikacja w podatkach powinna być zdecydowanie bardziej i rozsądniej zorganizowana niż wprowadzony w styczniu Polski Ład. W minionym roku usłyszeć można było, że Polski Ład spowoduje, że większość Polaków zyska, mało kto straci, prawda jednak pokazała coś zupełnie innego. Nawet jeśli Ci najgorzej zarabiający zyskują 100 zł w przeciągu miesiąca to zjada to galopująca inflacja. Dodatkowo tracą nie tylko Ci bogaci, ale także rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy planowaniu Nowego Ładu. Nie jest również niczym nowym, że w dużo gorszej sytuacji są nie pierwszy raz przedsiębiorcy. Jeżeli macie kłopot z obliczeniem czy rozliczać się ryczałtem, czy podatkiem liniowym, lub nie wiecie z czym wiążą się nowe regulacje to spróbujcie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura księgowe mają aktualną wiedzę związaną z Polskim Ładem i przedstawiają najkorzystniejsze scenariusze dla zainteresowanych.