Motoryzacja
Używane auto – czy warto wykupić gwarancję?

Używane auto – czy warto wykupić gwarancję?

Kupno używanego samochodu to zawsze pewne ryzyko. Osoby sprzedające zazwyczaj zapewniają, że pojazd jest w bardzo dobrym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Rzeczywistość bywa odmienna.

Coraz częstszą praktyką jest oferowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zasięgiem rozmaite elementy auta i stanowić niejako zapewnienie, że kondycja pojazdu są zgodne z opisem.

Jak działa gwarancja na samochód używany? Czy opłaca się z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona przydatna?

Dlaczego sprzedawcy aut używanych proponują nam gwarancje?

Wiele podmiotów handlujących używanymi samochodami jest świadomych, że często historia oferowanych przez nich aut jest ciężka do przeanalizowania. Wiedzą to również kupujący, którzy do deklaracji handlarzy często podchodzą z rezerwą.

By rozbudzić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje parę podmiotów świadczących tego rodzaju usługi. Gwarancja na samochód używany może być zróżnicowana – tworzy ją zakres, warunki i cena.

W zależności od wybranego pakietu możemy liczyć na różne warunki. Detale zawarte w umowie są też determinowane kondycją pojazdu, jego stopniem wyeksploatowania i potencjalną podatnością na usterki.

Zazwyczaj gwarancja na samochód używany dotyka okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu auta. Opiera się ona na bezpłatnej naprawie auta w jednym z dedykowanych warsztatów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej zakresie powinna znajdować się szczegółowa lista usterek i części, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte darmową naprawą stanowią niestety odsetek wszystkich czynników, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Co więcej, gwarancja na samochód używany zawiera też limit pieniężny do którego pokrywane są koszty. W sytuacji wyższych kosztów naprawy niż mówi umowa klient różnicę pokrywa samodzielnie.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie martw się formalnościami. Zajrzyj do oferty ava-rent.

Gwarancja na samochód używany od strony praktycznej

Praktyka związana z gwarancjami na pojazdy używane bywa różna. Można spotkać rzetelne firmy, od których gwarancja na samochód używany w stu procentach realizuje wymagania kupujących. Można też spotkać podmioty o słabych opiniach.

W związku z tym warto dokładnie wczytać się w umowę gwarancyjną i jej warunki. Zdarza się, że awaria musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to możliwe, a niestety daje to firmom opcje do odstąpienia od wykonania swoich zobowiązań.

Skrupulatnie należy sprawdzać też zakres gwarancji bazując na kondycję kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny pozwala manipulowania różnymi czynnikami przez sprzedawców. Cierpią na tym głównie osoby nie znające tematu.

Szukając informacji na ten temat, można spotkać się z doniesieniami, że firmy często ociagają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u renomowanych dostawców. Uczciwe firmy nie splamią się oszustwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto porozumienia z nimi zawierane są przeważnie transparentne i nie zawierają żadnych klauzul. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to nadal warto.