Biznes
Ubezpieczenie rolnicze – przegląd ofert

Ubezpieczenie rolnicze – przegląd ofert

Rolnictwo jakiś czas temu wskoczyło na kompletnie inny poziom. Teraz nie kojarzy się z mozolną pracą fizyczną. Aktualnie jest to bardzo zmechanizowany(a) sektor przemysłu. Za pilnowanie dobytku odpowiadają systemy elektroniczne.

Rolnicy używają także dronów, a maszyny rolnicze szokują swoim zaawansowaniem technicznym. Wszystko to aby zwiększyć ilość pozyskiwanych z natury dóbr. Należy przy tym pamiętać, że nawet niewielkie gospodarstwa rolne to olbrzymi kapitał. Warto go zabezpieczyć przed wszelkimi możliwymi problemami. Najlepszą formą zabezpieczenia majątku jest ubezpieczenie. Jakie są typy ubezpieczeń rolniczych? Które i kiedy wybrać?

Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Każday człowiek w chwili nabycia gospodarstwa rolnego zgodnie z prawa(em) staje się rolnikiem. Wiąże się z tym między innymi wymóg posiadania ubezpieczenia OC. Warto być świadomym, że jest to konieczne nawet jeśli na terenie gospodarstwa nie prowadzi się żadnych upraw czy hodowli zwierząt. Każde gospodarstwo agrarne, którego powierzchnia przekracza 1 hektar jest obarczane podatkiem rolnym.

Jest to bazowe ubezpieczenie rolnicze, które swoim zakresem obejmuje szereg rzeczy. Obejmuje przykładowo szkody wywołane pogodą czy schorzenia zwierząt. Ubezpieczenie OC dla gospodarstw rolnych pozwala być spokojniejszym w obliczu ujemnego wpływu zimy na obszar rolniczy, ale także w przypadku awarii bądź kradzieży maszyn rolniczych(ego).

Więc, mimo, że ubezpieczenie to jest wymagane warto dostrzec w nim pozytywy. Na skuteczność działań rolniczych ma wpływ dużo czynników zewnętrznych. Ciężko jest zapanować nad pogodą czy przypadłościami zwierząt. Poprzez ubezpieczenia rolnicze można chociaż zatrzymywać potencjalne straty.

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Konieczność ubezpieczenia dotyczy też wszystkie budynki stojące na terytorium gospodarstwa rolnego. Mowa tu również o budynkach mieszkalnych. Istotna kwestia – konieczność ta pojawia się w momencie pokrycia budynku dachem. Ubezpieczenie budynków zapewnia stuprocentowe odszkodowanie strat poniesionych w wyniku nagłych zdarzeń.

Tego typu ubezpieczenie chroni gospodarza od następstw przypadków takich jak uderzenie pioruna, śnieg czy intensywny deszcz. To szczególnie istotne wobec zmieniającej się pogody. Dziś gwałtowne zjawiska pogodowe stają się coraz bardziej powszechne. Wobec tego tym bardziej dobrze jest przypilnować aby nic nagłego nas nie zszokowało.

Ubezpieczenia rolnicze, a ubezpieczenie maszyn rolniczych

Jak zauważono na początku artykułu rolnictwo w ostatnim czasie podlegało mechanizacji(ę). Dziś, szczególnie w większych gospodarstwach istotną rolę odgrywają maszyny. Nieporównywalnie zwiększają moce przerobowe danych gospodarstw. Jednak, jak to pojazdy mechaniczne – od czasu do czasu potrzebują one naprawy. Ciągniki, kombajny, siewniki i wiele innych urządzeń – wszystko to musi być pielęgnowane by długo służyło.

Oczywiście, warto też rozważyć ubezpieczenie(u) maszyn wspierających działanie gospodarstwa.
Fundusze ubezpieczeniowe wychodzą z odpowiedzią potrzebom rolników. Agrocasco to odpowiednik ubezpieczenia cywilnego OC. Celem tej polisy jest ochrona maszyn rolniczych i zabezpieczenie finansowe przed niszczycielskimi wydarzeniami. Mowa tu o pożarach(y), huraganach(y) czy powodziach(ie). Ubezpieczenia rolnicze zabezpieczają też przed uszkodzeniami różnego rodzaju czy też kradzieżami i stratami inwentarza.

Bez cienia wątpliwości ubezpieczenie rolnicze powinno pozostać wymogiem dla właścicieli takich terenów.

Zbyt wiele różnych zjawisk wpływa na gospodarstwa domowe by zmarginalizować ten temat. Kwestią otwartą pozostaje szerokość pakietu i wysokość składek ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem umowy należy przeanalizować cały swój inwentarz i skonsultować stan posiadania z przedstawicielem ubezpieczeniowym. Pozwoli to zoptymalizować ofertę i spersonalizować specjalnie pod cele konkretnej osoby.