Bez kategorii
Spalanie samochodu – od czego zależy?

Spalanie samochodu – od czego zależy?

Nabywając auto dla większości osób istotne jest jak duże jest spalanie. Jest to niesamowicie ważny czynnik, gdyż paliwo nie kosztuje mało i możemy za to zapłacić duże kwoty. Od czego więc zależy spalanie samochodu i co warto zrobić, aby było mniejsze?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najprostszą techniką jest wzięcie tego komunikatu z cyfrowego wyświetlacza, który jest w prawie każdym współczesnym aucie. Warto mimo wszystko mieć na uwadze, że informacja ta jest hipotetyczna i nie koniecznie pokazywana wartość będzie prawidłowa. Dosyć miarodajnym, ale mimo wszystko wymagającym czasu sposobem, będzie zmierzenie tego samemu. W takiej sytuacji na początku trzeba dolać paliwa do pełna i zapisać jaki był przebieg, a kolejno jeździć aż skończy się paliwo i jeszcze raz napełnić bak. Wiedząc jak wiele km udało nam się przejechać z pełnym bankiem oraz widząc jak wiele paliwa weszło do końca, możemy łatwo wyliczyć spalanie. W takiej sytuacji należy podzielić ilość zużytego paliwa – czyli to, ile go wlaliśmy do pełna – przez ilość kilometrów, które przejechaliśmy od tankowania do tankowania i pomnożyć to przez 100. Tym sposobem otrzymamy średnie spalanie naszego auta na przejechanym dystansie. Oczywiście należy wiedzieć, że całkowicie inne spalanie wyjdzie nam jeżeli całą trasę pokonaliśmy ekspresówkami, a inna wartość będzie jeżeli jeździliśmy po dużym, zakorkowanym mieście.

Co wpływa na wysokie spalanie samochodu?

Duże spalanie pojazdu może powodować kilka różnych rzeczy. Jednym z nich są usterki techniczne samochodu. Przykładowo źle pracujący termostat wydłuża rozgrzewanie silnika, a w związku z tym spalanie paliwa może wzrosnąć nawet o 30%. Kolejnym elementem, którego brak sprawności podnosi spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie działają poprawnie to silnik pracuje nierówno, w konsekwencji paliwo jest dawkowane błędnie i często zwiększa się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Zbyt niskie ciśnienie w nich może przyczynić się do wzrostu wykorzystania paliwa. Warto więc dbać o taki drobiazg. Dosyć oczywistym czynnikiem, a mimo wszystko nie wszyscy o tym wiedzą, jest regularne zmienianie oleju, filtrów oraz sprawdzanie stanu świec zapłonowych. 

Oprócz awarii pojazdu, na to jak duże jest spalanie wpływa nasza technika jazdy. Samochód spala zdecydowanie więcej paliwa podczas gwałtownego przyspieszania i hamowania, oraz w trakcie stania w korku.

Jak wpłynąć na spalanie samochodu?

Po pierwsze powinno się nie zapominać o zmianie biegów na czas. Nie należy gwałtownie ruszać i jechać na pierwszym biegu aż do osiągnięcia 30 km/h. O wiele korzystniej pod względem oszczędności jest wrzucać kolejne biegi kiedy tylko możemy to zrobić. W następnej kolejności – stała prędkość. Szybkie gazowanie oraz hamowanie nie jest korzystne jeśli chodzi o spalanie pojazdu. Kolejną ważną rzeczą jest waga osób i przedmiotów w aucie. O wiele mniejsze spalanie jest, jeżeli jedzie nim jedna osoba. Powinno się więc nie wozić w samochodzie rzeczy, których nie potrzebujemy. Jeśli zależy nam na najlepszym spalaniu to powinniśmy trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i bardzo mocno ustawionej klimy, gdyż zużywają one prąd, a to bez dwóch zdań ma wpływ na spalanie.