Księgowość
Odpowiedzialność biura rachunkowego

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Prowadzenie dokumentacji księgowej nie jest prostym zadaniem, dlatego większość właścicieli firm oddaje to zadanie fachowym biurom rachunkowym. Jest to jedno z ważniejszych aspektów posiadania firmy. Źle prowadzona księgowość może stać się przyczyną wielu kłopotów. Decydując się na prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe, trzeba wybrać jak najlepsze. Zazwyczaj przedsiębiorca, który zawiera umowę z biurem księgowym czuje się bezpiecznie – wszak powierzył to zadanie w ręce fachowców, a sam powinien jedynie płacić podatki. Niestety, trzeba pamiętać, że w przypadku popełnienia błędu przez księgowego, konsekwencje może ponieść sam przedsiębiorca.  Czy biuro księgowe również jest odpowiedzialne za powstałe błędy? W jakim zakresie skutki może ponieść właściciel firmy, a w jakim biuro rachunkowe?

Kto może prowadzić księgi rachunkowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest bardzo ważną kwestią przy posiadaniu działalności gospodarczej. Jeżeli właściciel firmy nie chce tego robić, powinien wybrać odpowiedzialne biuro księgowe. Osoba prowadząca biuro rachunkowe nie może robić tego w formie nierejestrowanej działalności gospodarczej, a co więcej powinna posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto nie może być też skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe. Wybierając biuro rachunkowe, trzeba również zwrócić uwagę na fakt, czy ma ono ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody wynikłe podczas prowadzenia działalności księgowej. Wiele godnych zaufania biur księgowych można znaleźć m.in. w Koszalinie.

Jaki jest zakres odpowiedzialności biura rachunkowego?

Kiedy przedsiębiorca zadecyduje, że chce skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego biura rachunkowego, musi to zgłosić urzędowi skarbowemu. Należy pamiętać, że musi on to zrobić w ciągu 15 dni od chwili, kiedy biuro księgowe z Koszalina dostanie dokumenty. Mimo to, za całość dokumentacji nadal ponosi odpowiedzialność ich właściciel w przypadku jednoosobowej działalności, a nie biuro księgowe. Przy większych przedsiębiorstwach odpowiedzialność ponosi kierownik albo członek zarządu. Należy pamiętać, że księgowy nie odpowiada za nie zapłacone zobowiązania. Jego zadaniem jest tylko dostarczenie do urzędu rozliczenia. Właściciel firmy ponosi odpowiedzialność także za ewentualne skutki błędów. Odpowiedzialność właściciela firmy ma związek z tym, że często ma miejsce sytuacja nie dostarczy on wszystkich niezbędnych dokumentów na czas. Wówczas nieprawidłowo policzony podatek wyniknął z niedopatrzenia samego właściciela firmy, a nie księgowego.

Czy biuro księgowe ponosi jakąś odpowiedzialność?

Na pewno nie jest tak, że biuro rachunkowe nie jest obarczone żadną odpowiedzialnością. To, w jakich sytuacjach odpowiedzialność spoczywa na księgowych może być zawarte w umowie podpisanej pomiędzy biurem rachunkowym a właścicielem firmy. W takiej sytuacji biuro będzie musiało naprawić szkody, jakie wynikły z niewłaściwego wykonania swoich zobowiązań. Niestety, nie jest to łatwy proces. Aby móc wyciągnąć konsekwencje z pomyłki biura rachunkowego przedsiębiorca musi pójść do sądu i wystąpić o odszkodowanie od biura księgowego. W sytuacji zwycięskiej sprawy odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel, dzięki temu biuro nie zbankrutuje. Dlatego właśnie ubezpieczenia biur księgowych są obligatoryjne. Oczywiście odpowiedzialność biura księgowego w sytuacji popełnienia przestępstwa jest bezdyskusyjna. Kiedy poczynania księgowego będą udowodnione jako wykroczenie skarbowe albo przestępstwo, wtedy odpowiedzialność ponosi sam księgowy, lub właściciel biura księgowego. Istnieje jedna sytuacja, w której odpowiedzialność ponosi zarówno księgowy jak i przedsiębiorca. Przepisy kodeksu karnego skarbowego mówią, że dwie strony ponoszą konsekwencje braku rzetelności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. 

Czy opłaca się korzystać z oferty biur rachunkowych?

Analizując wszystkie plusy i minusy, można powiedzieć, że warto korzystać z oferty biura rachunkowego. Można wtedy być pewnym, że dokumenty znajdują się w rękach specjalistów znających się na rzeczy. Jeśli przedsiębiorca znajdzie rzetelne biuro księgowe, musi tylko o czasie dostarczać wymagane dokumenty i regularnie opłacać podatki. Szukając dobrego biura można skorzystać opinii innych klientów.