Motoryzacja
Odnawianie  starych samochodów – co trzeba o niej wiedzieć?

Odnawianie starych samochodów – co trzeba o niej wiedzieć?

Zastanawiałeś się kiedyś z jakiego powodu niektóre samochody jeżdżą na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. klasyki. Prawo posiadania charakterystycznych, żółtych tablic jest zarezerwowana dla starszym samochodom(ów), których produkcję przerwano przed laty. Klasyczny samochód to także lokata i sposób gromadzenia kapitału przez ludzi. Cały czas zwiększa się liczba osób kolekcjonujących wiekowe auta i inwestujących w nich swoje oszczędności. Aby samochód miał jak najwyższą wartość, ważne jest aby był w dobrej kondycji – sprawny, z oryginalnymi częściami. Przywrócenie pojazdu do ładu to sprawa dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Dobrze odświeżony samochód można dumnie wystawiać na coraz popularniejszych targach, zlotach czy pokazach poświęconych klasykom.

Które auta są klasykami?

Aby samochód mógł uzyskać wpis do rejestru zabytków, musi on spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim musiało upłynąć co najmniej 25 lat od czasu jego produkcji. Natomiast od chwili całkowitego zawieszenia produkcji określonego auta musi minąć minimum 15 lat. Ponadto co najmniej 75% części takiego pojazdu musi być oryginalnych. W przypadku realizacji odpowiednich warunków formalnych ma miejsce rozpatrzenie wniosku przez właściwy(ą) instytucję: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W momencie uzyskania korzystnej opinii rzeczoznawcy, pojazd zyskuje status klasyka. Trzeba pamiętać, że klasyczne auta wymagają właściwego podejścia. Dzięki temu renowacja starych samochodów zdobywa coraz  większe zainteresowanie ze strony klientów. Popyt na wyszkolone w klasykach warsztaty stale się zwiększa. Jakie konkretnie usługi proponują specjaliści od starych aut? 

Najpopularniejsze działania rewitalizacyjne

Bycie właścicielem zabytkowego samochodu to nie tylko prestiż, ale też obowiązki. Naprawa tego typu auta może się odbyć w porozumieniu z konserwatorem. Wszystkie działania wykonywane przy pojeździe lub wymiana jego elementów potrzebują pozwolenia od konserwatora zabytków. Z powodu ich wiek(u), często jest co naprawiać przy takich autach, dlatego potrzeba czekania na pozwolenie konserwatora jest niekiedy mało komfortowa. Do najczęściej zamawianych usług związanych z renowacją i utrzymaniem samochodów należą:

  • Naprawy blacharskie – czas zostawia swój ślad na samochodach, lakier wielu z nich z upływem lat pokryła rdza. Pozbywanie się korozji, czyszczenie i renowacja komponentów to podstawowe zabiegi odświeżające klasyki. Czasem, z powodu braku dojścia do oryginalnych części, niezbędne jest stworzenie ich we własnym zakresie wedle określonych projektów.
  • Remonty silników – silnik to serce samochodu. Zdarza się, że to dla tego dźwięku fani motoryzacji kupują zabytkowe samochody. Potrzeba renowacji silnika może nieść z sobą różne konsekwencje – kosmetycznymi zmianami ale też ze złożonymi remontami kapitalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – specjaliści zadbają aby samochód prezentował się dobrze także w środku. Naprawy kokpitu, obicia foteli, prace tapicerskie – można powiedzieć, że jedynym limitem w tej sytuacji może być fantazja klienta. Ewentualnie wymogi kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia auta – następną z bazowych usług wykonywanych przez mechaników jest możliwość naprawy wyposażenia samochodu. Dotyczy to wszystkich elementów auta – zawieszenia, skrzyni biegów, hamulców itp
  • Kapitalne odnawianie – istnieją warsztaty, które trudnią się kompleksową odnową leciwych samochodów. Proces ten jest bardzo długi i kosztowny, jednak rezultaty pracy mechaników niejednokrotnie zwalają z nóg. Samochód po kapitalnej renowacji często wygląda lepiej niż w okresie produkcji.

W jakie miejsce należy oddać auto do remontu

Zabytkowe auto – jeśli ma długo służyć, i co z tego wynika zyskiwać na cenie, musi mieć stałą opiekę na wysokim poziomie. Najlepiej oddać auto fachowcom. Ze wzrostem zainteresowania starszych(ymi) modeli(ami), sektor mechaników specjalizujących się na starszych autach rośnie. W odniesieniu do tego warto zapoznać się z ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami lokalnych speców. Produkcji niektórych aut zaniechano lata temu, a zatem ceny i dostępność części wymiennych bywają różne. Doświadczeni mechanicy mają jednak na to sprawdzone odpowiedzi i odpowiednie kontakty.