Księgowość
Nieoczywiste usługi biura rachunkowego

Nieoczywiste usługi biura rachunkowego

Coraz więcej osób, a nie tylko firm korzysta z usług biura księgowego. Jednakże nie każdy wie, że takie biuro to nie tylko usługi z zakresu księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Oczywiście są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale są również takie, których działalność jest znacznie rozszerzona o nietypowe usługi, albo takie, które nie są kojarzone typowym biurem rachunkowym. Taka oferta często jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że indywidualna osoba nie może skorzystać z porad w zakresie zakładania firmy. Często biura rachunkowe oprócz profesjonalistów w zakresie szeroko pojętych finansów zatrudniają też ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w wojewódzkich miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam także można skorzystać z nietypowych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi proponują biura rachunkowe? Czym poza księgowością zajmują się biura rachunkowe? 

Najistotniejsze usługi biura rachunkowego 

Na pewno poszczególne oferty biur rachunkowych trochę różnią się pomiędzy sobą. Jednakże można ogólnie uznać, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to właściwie znaczy? Ich oferta najczęściej jest skierowana do przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Oprócz tego takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, a także sporządzają sprawozdania finansowe i badają ryzyko finansowe. Nierzadko w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli dokładniej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • obliczanie wynagrodzeń,
  • wyliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Ze wsparcia takich biur mogą skorzystać również osoby prywatne. Biura księgowe oferują sporządzanie corocznych zeznań PIT, z których uzupełnieniem sporo osób ma problem. Można także skorzystać z doradztwa z dziedziny finansów, a także pomocy w wybraniu najkorzystniejszych odpisów i ulg. Dzięki pomocy specjalistów można zapłacić niższy podatek. 

Wirtualne biuro jako jedna z ofert biura rachunkowego

Niewątpliwie biura księgowe mogą poszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia powierzchni biurowej. Najważniejszą funkcją takiego biura jest udostępnienie adresu, pod którym może być zarejestrowana firma. Oprócz tego wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przysyłana jest fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana mailowo do przedsiębiorcy. Zdarza się, że przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, czy konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale często korzystają z tego kancelarie prawnicze, a także agencje marketingowe.

Biuro rachunkowe i doradztwo 

Dużo biur rachunkowych proponuje dodatkowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. wsparciu przy pisaniu biznesplanów – dobrze napisany biznesplan z pewnością pomoże przy uruchamianiu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy ułatwiające kontrolowanie jej postępów;
  2. sporządzanie wszelkiego rodzaju raportów – biura rachunkowe tworzą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej pomocne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle istotny wskaźnik sytuacji ekonomicznej całej firmy. Dobrze wykonana analiza jest ważnym czynnikiem umożliwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w przedsiębiorstwie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności firmy, który ukierunkowany jest na zdobycie pewnych celów przy wykorzystaniu możliwości przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych potrafią ocenić, czy wybrana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą mieć wpływ na osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście biura rachunkowe mogą oferować znacznie więcej usług, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, żeby określone usługi świadczone były na wysokim poziomie a osoby, które się tym zajmują dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe często oferują pomoc przy uruchomieniu firmy i pomagają z niezbędnymi formalnościami od początku do końca. Po założeniu firmy można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.