Prawo
Naczelna Rada Adwokacka – czym się zajmuje?

Naczelna Rada Adwokacka – czym się zajmuje?

Z pewnością wszyscy adwokaci w Kłodzku mieli styczność z Naczelną Radą Adwokacką. Organizacja ta mieści się w stolicy i jej zadaniem jest, najprościej mówiąc, opieka nad wszystkim co związane z zawodem adwokata. Co jednak przede wszystkim wykonuje Naczelna Rada Adwokacka i kto w niej pracuje?

Kogo spotkamy w Naczelnej Radzie Adwokackiej?

Na czele Naczelnej Rady Adwokackiej stoi przede wszystkim Prezes NRA. Rada powstała w 1919 roku i wtedy też prezesem mianowano Cezarego Ponikowskiego. Stał on na czele NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 i 1928-1929. {Oprócz prezesaPoza nim w skład Naczelnej Rady Adwokackiej wchodzą też adwokaci oraz dziekani okręgowych rad adwokackich. To co istotne, to że nie są to randomowi/przypadkowi prawnicy. Wybranków wybiera Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może powołać ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Teraz prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w zeszłym roku.

Jakie obowiązki ma Naczelna Rada Adwokacka?

Jednym z najistotniejszych działań Naczelnej Rady Adwokackiej jest bycie przedstawicielem adwokatury. Dodatkowo zajmuje się ona także ustalaniem reguł sprawowania zawodu i monitorowaniem działalności okręgowych rad adwokackich. To naturalnie nie są wszystkie zadania Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy prawnik w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się monitorowanie kształcenia aplikantów. W liście kompetencji musiały się pojawić takie funkcje jak rozpoznawanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich a także omawianie wniosków oraz postulatów w zakresie tworzenia prawa i posługiwania się nim. Z niewiele mniej odpowiedzialnych obowiązków można tutaj wymienić między innymi ustalanie regulaminów, które dotyczą wzorów pieczęci organów adwokatury czy też zakresu działania i reguł opłacania wizytatorów. Bez dwóch zdań zadań adwokatów, którzy należą do NRA jest o wiele więcej. Właśnie dlatego w jej skład wchodzi aż tyle osób.

Ulepszanie pracy adwokatom

Z racji tego, że NRA sprawuje pieczę nad wszystkimi adwokatami, próbuje też sprawić, że ich praca będzie sprawniejsza i bardziej komfortowa. Właśnie dlatego prezes NRA zasugerował przestawienie się na w pełni komputerową komunikację z samorządem i wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co potrafi bardzo wydłużać proces. Tego typu rewolucje jednak oznaczają spore zapotrzebowanie na pieniądze, a te NRA chce uzyskać od wszystkich zapisanych w niej adwokatów. Prawdopodobnie będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki, którą regularnie muszą płacić adwokaci. Czasem jednak warto zainwestować w tak znaczącą zmianę jak przejście na cyfrową kancelarię. W dzisiejszych czasach, gdy prawie wszystko można załatwić przez internet, taka zmiana powinna zajść przynajmniej kilka lat temu.