Inne
Na co zwrócić uwagę wybierając zakład pogrzebowy?

Na co zwrócić uwagę wybierając zakład pogrzebowy?

Większość osób kiedyś będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to nieodłączny element ludzkiego życia. Krewni zmarłego w obliczu tragedii stają przed koniecznością wyboru odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Często śmierć może być tak przytłaczająca, że niełatwo jest zajmować się formalnościami pogrzebowymi. Warto wtedy znaleźć właściwą firmę pogrzebową, która poprowadzi przez ten nieprzyjemny proces od początku do końca bez najmniejszych kłopotów. Ważne, żeby ta uroczystość była wyrażeniem poszanowania dla nieboszczyka. Dlatego znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak ważną kwestią, nad którą należy się dogłębnie zastanowić. Czym należy się sugerować poszukując firmy, która zajmie się organizacją pogrzebu? Czy ta firma może zająć się wszystkimi aspektami tej uroczystości?

Odpowiednie położenie zakładu pogrzebowego

Jednym z istotniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagą szukając zakładu pogrzebowego, jest jego lokalizacja. Ważne jest, aby położony był niedaleko cmentarza, na którym zostanie pochowany zmarły. Lokalna firma niewątpliwie będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, a także proboszcza. Umożliwi to na szybszą organizację uroczystości. Zakłady pogrzebowe muszą również znać lokalne szpitale czy chłodnie, jeżeli nie mają swojej. Zazwyczaj tego typu firmy pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza lub większych kościołów. Niewątpliwie istotnym aspektem jest również to, żeby bliskość zakładu pogrzebowego umożliwiła sprawny transport zwłok. Kiedy śmierć nastąpi nocą, niewątpliwie będzie zależało rodzinie na sprawnej reakcji pracowników zakładu.

Dlaczego warto znaleźć zakład pogrzebowy, który oferuje przewiezienie zwłok?

Kolejną istotną kwestią jeśli chodzi o wybór firmy pogrzebowej jest to, czy taka firma oferuje przewiezienie zmarłego. Jest to naprawdę istotne, kiedy zgon nastąpił z dala od miejsca przyszłego pochówku. Sporadycznie przytrafia się, że trzeba odebrać zmarłego z drugiego końca kraju a nawet zza granicy. Wówczas należy zorientować się, czy wybrany zakład pogrzebowy oferuje przewiezienie zwłok na duże odległości. Najczęściej takimi transportami trudnią się się firmy pogrzebowe z dużych miast np. w Bielsku – Białej.

Zakres usług oferowanych przez zakład pogrzebowy?

Poszukując odpowiedniego zakładu trzeba także zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług. W tak niełatwym okresie jakim jest śmierć bliskiej osoby często rodzina pogrążona w żalu pragnęłaby oddelegować sporą część formalności powiązanych z organizacją pogrzebu na firmę pogrzebową. Warto zorientować się, czy fachowcy mogą wesprzeć w większości formalności takich jak odbiór aktu zgonu, wypełnienie dokumentacji o zasiłek a także wykupienie miejsca pochówku na cmentarzu. Usługi pogrzebowe renomowanych firm zazwyczaj obejmują również dobór trumien albo w sytuacji kremacji – urn, wybór kwiatów, oprawa muzyczna ceremonii. Niektóre zakłady pogrzebowe posiada nowoczesny sprzęt, który usprawnia pogrzeb taki jak np. winda służąca do umieszczenia trumny w grobie, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia i wiele innych. Oczywiście wszystko zależne jest od indywidualnych wymagań bliskich i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację pogrzebu. 

Położenie krematorium – na co zwrócić uwagę?

Kiedy rodzina jest zdecydowana na kremacje zwłok, powinna ustalić gdzie położone jest krematorium. Niektóre firmy w swojej ofercie posiada też udział w czasie kremacji zwłok. W takiej sytuacji ważny jest fakt, czy w pobliżu miejsca pochówku znajduje się krematorium wyposażone w kaplicę, w której odbędzie uroczystość. Krematoria zlokalizowane są najczęściej w pobliżu dużych miast. Z tego powodu jeżeli rodzina zechce pożegnać zmarłego uczestnicząc w kremacji, zakład pogrzebowy wybierze krematorium, które położone jest najbliżej miejscowości w której odbędzie się pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.