Budownictwo
Koparka – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Koparka – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Przed rozpoczęciem budowy należy zatroszczyć się o mnóstwo ważnych szczegółów. Wśród nich jest z pewnością dostęp do różnorakich maszyn, wśród których powinna znaleźć się koparka katowice. Bardzo często inwestorzy stoją przed bardzo trudnym dylematem: wypożyczyć czy nabyć tę maszynę? Odpowiedź niestety nigdy nie jest zupełnie oczywista.

Wysokie koszty

Przede wszystkim warto położyć nacisk na parę ważnych faktów. Koparka jest urządzeniem niezwykle drogim. Cena wynosi najczęściej od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy. W związku z tym wynajęta koparka jest zbawieniem dla małych inwestorów oraz osób prywatnych, którym niezbyt opłaca się dokonanie takiego zakupu.

A może wynajem

Co więcej, jeśli decydujesz się na wynajem koparki, nie musisz przejmować się tym, że ulegnie uszkodzeniu. Jeśli tak się stanie, to firma wynajmująca po prostu wymieni sprzęt na w pełni działający; jeśli jednak tak samo by się stało z urządzeniem, które posiadasz na własność, to Ty ponosisz odpowiedzialność za wszystkie naprawy i wymianę uszkodzonych części. 

Należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, a mianowicie to, czy w przyszłości będziemy nadal potrzebować tej koparki. Jeśli jest to jednorazowa budowa albo Twoja firma podejmuje się takowych niezwykle nieregularnie, wypożyczenie będzie najlepszą możliwością. Jeśli jednak ciągle wznosisz kolejne budynki, kupno może być nieco bardziej korzystne. 

Niech decyzja będzie rozsądna

Podsumowując – to, czy koparka powinna być wynajęta, czy kupiona, zależy w dużej mierze od Twoich oczekiwań oraz tego, z jaką intensywnością będziesz korzystać z tego pojazdu i jak bardzo zależy Ci na komforcie płynącym z posiadania koparki na własność. Nie da się ukryć, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie.