Przemysł
Kiedy psują się pompy wtryskowe i hydroforowe i jak je naprawić?

Kiedy psują się pompy wtryskowe i hydroforowe i jak je naprawić?

Pompy wtryskowe – czym są i kiedy się psują?

Pompa wtryskowa znajduje zastosowanie w silnikach diesla starej generacji. Ma ona za zadanie tłoczenie i racjonowanie oleju napędowego. Pompy wtryskowe dzielą się na: rzędowe i rozdzielaczowe. Pompy rozdzielaczowe w pewnym momencie zastąpiły pompy rzędowe głównie dlatego, że mają mniejszą masę i mogą być zarządzane elektronicznie.

Wszelkie błędy jakie pojawiają się przy pompach wtryskowych pokazują się poprzez błędną pracę silnika. Zazwyczaj zdarza się sytuacja kiedy nie możemy uruchomić silnika albo włączenie jest bardzo czasochłonne nie tylko na zimnym, ale też na ciepłym silniku. Możliwa też jest bardzo głośna praca silnika lub spadanie mocy i większy oraz ciemniejszy dym. Dość często podłożem jest nieterminowa wymiana oleju silnikowego albo użycie zanieczyszczonego. Powodem bywa również zapchany filtr paliwa albo po prostu uszkodzenie mechaniczne niektórych części.

Czym jest pompa hydroforowa i co się w niej psuje?

Pompy hydroforowe umożliwiają nam pobieranie wody przykładowo do domu, na działkę albo do podlewania ogrodu. Stanowią one dobrą alternatywę dla pomp głębinowych i znajdują zastosowanie w przypadkach kiedy woda leży do 8 metrów pod powierzchnia ziemi.

Pompy hydroforowe są często wybierane z powodu niewielkich gabarytów, atrakcyjną cenę i nieskomplikowany montaż.

Niektóre części pomp zużywają się prędzej od pozostałych i to jest typowy powód awarii. Jedną z najczęstszych czynności robionych w trakcie remontu pomp hydroforowych jest zmiana uszczelnienia hydrauliki – jest to niezmiernie istotne aby silnik pracował właściwie. Kolejną czynnością robioną w trakcie remontu jest przetaczanie wirników oraz bieżni. Spowodowane jest to faktem, że w pompowanej wodzie może być obecny piasek. Kiedy wleci do środka pompy, może spowodować powstawanie niewielkich wyszczerbień w wirnikach oraz bieżniach, a to dość mocno zaniża wydajność, umiejętność zasysania a także ciśnienie pomp hydroforowych.

Bardzo często konieczność naprawienia pompy nie wynika z awarii urządzenia, lecz instalacji, odpowiadającej za wtłaczanie wody. Przeważnie to zawór zwrotny, który leży obok kosza w końcowym odcinku przewodu zasilającego, zatopionego w pompowanej cieczy, jest częścią, która się psuje.

Remont pomp hydroforowych i wtryskowych

Wyremontowanie pomp hydroforowych i wtryskowych jest jak najbardziej możliwe. Przeważnie firmy mogą zaoferować dojazd do klienta i zabranie błędnie działającej pompy. Taką usługę zobaczycie w masz-zap, które obiecuje wymianę zepsutych części na nowe – oryginalne elementy zamienne, albo, jeśli będziesz chciał, dostaniesz zamienniki, które będą wyprodukowane właśnie dla Ciebie.

Jeżeli planujesz remont pompy hydroforowej to powinieneś dokładnie zweryfikować firmę, której powierzysz to zadanie – bardzo istotne jest aby remont przebiegł efektywnie i przy użyciu nowoczesnych technologii, które umożliwią solidną naprawę pomp. Zapewniamy Cię, że Masz-zap podczas działalności zachowuje zarówno względy bezpieczeństwa jak i pełnego profesjonalizmu.