Przemysł
Jak możemy w bezpieczny sposób użytkować agregat prądotwórczy?

Jak możemy w bezpieczny sposób użytkować agregat prądotwórczy?

Niewątpliwie agregaty prądotwórcze są wykorzystywane na okrągło przez 365 dni jako stałe narzędzie pracy bądź rezerwowe źródło zasilania. Od czego zależy efektywność i żywotność agregatów prądotwórczych? Jest to między innymi jakości wykonania i prawidłowa eksploatacja i konserwacja. Warto także mieć w pamięci że od stanu technicznego agregatu prądotwórczego zależy funkcjonowanie zasilanych odbiorników. Z tego własnie powodu serwis agregatów prądotwórczych musi być regularnie odwiedzany.

W jaki sposób bezpiecznie użytkować agregat prądotwórczy?

Kluczowe zasady prawidłowej obsługi agregatów są identyczne dla wszystkich modeli – zarówno stacjonarnych jak i przenośnych. Wskazówki które są związane ze specyfiką agregatu są w instrukcjach obsługi. Wyjątkiem są agregaty z automatyką – tu aby je podłączyć do instalacji budynku musi być zgodne z przepisami które dotyczą zasilania rezerwowego oraz podłączenia do sieci energetycznej, a także wykonanie z odpowiednimi uprawnieniami.

Nie zapominajcie, że niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji budynku może skutkować zwrotnymi przepięciami z siecią, którego skutki są niebezpieczne nawet dla zdrowia i życia. Pierwszą zasadą prawidłowego użytkowania agregatu jest przeczytanie instrukcji obsługi danego urządzenia. Zawarte w niej informacje między innymi na temat eksploatacji i konserwacji.

Zanim uruchomisz agregat należy upewnić się, czy urządzenie stoi na płaskiej i równej powierzchni. Dodatkowo zanim go uruchomisz warto sprawdzić jaki agregat ma poziom oleju. Jeśli jest on niski, musimy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W każdej instrukcji obsługi znajdziemy informacje o oleju który jest zalecany do konkretnego typu silnika.