Motoryzacja
Egzamin na prawo jazdy – łatwiej zdać w większym czy mniejszym mieście?

Egzamin na prawo jazdy – łatwiej zdać w większym czy mniejszym mieście?

Gdańsk czy Kościerzyna – egzamin na prawo jazdy zawsze stanowi wyzwanie. Podobno liczą się umiejętności zdającego, a nie miasto, w którym(ej) podchodzi się do egzaminu. Jednak spojrzenia na ten temat są podzielone. Oczywiście jak zwykle prawda leży gdzieś pomiędzy. Część ludzi uważa, że łatwiej przystępuje się do egzamin(u) na prawo jazdy w niewielkich ośrodkach, inni z kolei sądzą, że lepszym rozwiązaniem jest egzamin w większym mieście. Jakie są plusy i minusy każdej z tych opcji?

Pozytywy i negatywy egzaminu w dużym mieście

Bezsprzecznym(ą) zaletą egzaminu w dużym mieście jest doświadczenie, które można zyskać w trakcie nauki, jak i właściwego egzaminu. Kierowanie pojazdem w większych miastach wiąże się z sporym natężeniem pojazdów. Takie otoczenie uczy wielu różnych zdarzeń drogowych, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Często są to niecodzienne zdarzenia. Co więcej im więcej manewrów przećwiczy się pod okiem nauczyciela, tym sprawniej pójdzie radzenie sobie z nimi samodzielnie. Większe miasto daje sporo możliwości do przetestowania swoich umiejętności za kierownicą. Zatłoczone ronda, czy wielopasmowe, trudne skrzyżowania są wyzwaniem(a) dla wielu kierowców. Nawet tych bardziej doświadczonych.

Poza tym większe miasta uczą też prowadzenia(e) samochodu pomiędzy autobusami i tramwajami. Normą są tzw. buspasy – skierowane tylko dla autobusów komunikacji miejskiej lub taksówek. Pozostałe samochody nie mają prawa po nich jeździć w określonych godzinach. Kolejnym codziennym składnikiem wielkomiejskiego krajobrazu są tramwaje. Kierowca musi być uważny i patrzeć w lusterka. 

Innym plusem prawa jazdy w dużym mieście jest wybór ośrodków szkolenia kierowców. Większy wybór daje większe możliwości. Większa konkurencja między szkołami dobrze rzutuje na uczniów. Ponieważ aby utrzymać się na rynku, instruktorzy muszą gwarantować odpowiednią jakość. 

Egzamin na prawo jazdy w niewielkim mieście – wady i zalety

Na pierwszy rzut oka może zdawać się, że w małym mieście jest większa zdawalność. Nawet jeżeli jest to prawdą, warto pomyśleć nad długoterminowymi efektami.

Podczas nauki jazdy w mniejszej miejscowości uczeń z dużym prawdopodobieństwem nie spotka tramwajów. Również autobusów i innych pojazdów powinno być mniej. Liczba pieszych także maleje. Generalnie skala ruchu jest nieporównywalnie mniejsze. Ponadto w małym miasteczku mniej będzie skomplikowanych skrzyżowań czy innych wymagających manewrów. Mniejszy(e) ruch daje więcej czasu na namysł zanim dokona się decyzję(i) za kierownicą. I oczywiście, wydawać się może, że jest to element pomocny w zdawaniu egzaminu. Jednak tu pojawia się kolejna sprawa – w jakim celu człowiek zdaje egzamin na prawo jazdy? 

Jeśli z prawa jazdy będzie się korzystać sporadycznie, wtedy niewielkie miasteczko jest perfekcyjnym miejscem na egzamin. Mniej aut i pieszych, więcej czasu i spokoju na decyzje – wydaje się łatwe. Jeśli jednak pojazd ma być wykorzystywany(e) często wtedy lepszym(ą) pomysłem jest duże miasto. Umiejętności, które można zdobyć w bardziej ruchliwym środowisku, przeważnie przynoszą korzyści w życiu.

Prawda jest taka, że mimo tych dywagacji większość wybierając ośrodek(ku) ruchu drogowego kieruje się czynnik(iem) geograficznym. Ważne jest by punkt, w którym przystępuje się do egzaminu było blisko. 

Decyzję o tym, który typ miasta jest lepszy pod kątem egzaminu na prawo jazdy, należy podjąć indywidualnie. Trzeba wziąć pod uwagę preferencje i określić cel – do czego będzie służyło prawo jazdy w Kościerzynie w przyszłości. Jeślibędzie ono wykorzystywane w pracy zawodowej, warto zebrać jak najwięcej doświadczenia z kierownicą pod okiem kogoś bardziej doświadzonego. Nawet jeśli początkowo będzie się popełniane(ć) błędy – wnioski z nich wyciągnięte mogą okazać się bezcenne.