Bez kategorii
Dwujęzyczność – plusy

Dwujęzyczność – plusy

Bez wątpienia w tych czasach znajomość języków jest niezwykle ważna w związku z czym warto uczyć dzieci od początku z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to świetny pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast w których znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to proces w trakcie którego opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Prawdę mówiąc najlepiej zacząć uczyć dziecka języka tak wcześnie, jak tylko będziesz mógł. Z tą decyzją nie ma po co czekać. Czy wiesz, że noworodek od pierwszych dni życia nieświadomie uczy się melodii języka i poszczególnych dźwięków. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do trzeciego roku życia dziecka. Warto też postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu to system który polega na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego trybu nauki prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów, którzy uczęszczają do takiej szkoły. Plusy tego stylu nauczania to:

  • kształtowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej oraz tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • uczenie się literatury, kultury czy też historii krajów, które znajdują się za granicą;
  • sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów edukacyjnych;
  • możliwość zagranicznej edukacji.

Dwujęzyczność – jej zalety

Plusów dwujęzyczności jest bardzo wiele. Poniżej je wypunktowaliśmy.

  1. Tolerancja
    Czy masz świadomość, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce bo intuicyjnie odczuwają, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent.
    Włączaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samo skorygować swój akcent.

Korzyści dla rodzica

Decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze znać dany język, a czasem nawet się z nim doszkalać.

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność?

Wyniki badań potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze wspomaga proces jego rozwoju. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. A także dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą i ma bardzo duży wpływ na sprawniejszą naukę nowego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z czasem słownik w dziecka będzie się zwiększać co pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.