Motoryzacja
Czy do diesla można zamontować gaz?

Czy do diesla można zamontować gaz?

Podczas pandemii posiadacze samochodów potrzebują możliwości tanich i efektywnych. Zastanawiają się, czy w silniku wysokoprężnym sprawdzi się paliwo gazowe. Pisząc się na podobną ewentualność, trzeba rozważyć pozytywy. A te mogą być mniejsze od zakładanych.

Paliwo gazowe w silniku wysokoprężnym

Użycie paliwa gazowego w jednostce wysokoprężnej nie jest nowinką. Mieszkańcy Australii od wielu lat stosują tę technologię w autach roboczych. Owa technologia sprawdza się najskuteczniej w podobnych maszynach.

W naszym kraju instalacja gazowa do diesla interesuje więc zwłaszcza firmy posiadające auta ciężarowe albo autobusy.W samochodach osobowych cechujących się niewielkimi przebiegami gaz zainstalowany w jednostce wysokoprężnej zwraca się raczej słabo.

Trzy rodzaje instalacji LPG dla silnika typu diesel

Zastosowanie w silniku wysokoprężnym instalacji gazowej praktycznie nigdy nie przesądza pracy motoru wyłącznie na gazie ziemnym. Wprawdzie jest taka możliwość, sugerowana przez tzw. system mono fuel, ale bywa ona związana z potrzebą przerobienia całej jednostki.

Inną opcją jest program dwa paliwa: do komory spalania wtryskuje się olej napędowy i gaz. Podczas takiej instalacji niezbędne okazuje się wyposażenie w nowe oprogramowanie komputera, nadzorującego działanie silnika.

Jeszcze jedna możliwość, czyli diesel gaz, odznacza się mniejszymi nakładami finansowymi, dzięki czemu bywa dostępna dla znacznej części klientów. Gaz stanowi tu maksymalnie trzydzieści procent mieszanki paliwowej – silnik nie musi zatem przechodzić poważnych zmian.