Przemysł
Czy wiesz co to jest obróbka ubytkowa – najważniejsze pojęcia CNC

Czy wiesz co to jest obróbka ubytkowa – najważniejsze pojęcia CNC

By fragmenty metalu zmieniły się w prawdziwe elementy, powinno się je przetworzyć. Jedną z możliwości jest odlewnictwo. Jednakże by otrzymać wysoki stopień precyzji, trzeba użyć wysoce skomplikowanych metod odlewania, a i tak odlaną formę należy obrobić do ostatecznego wyglądu, szlifując naddatek materiału w postaci nadlewów.

Inną możliwością jest tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona innowacyjna technologia umożliwia bardzo staranną obróbkę metali, ale nie tylko, możliwe jest ją zastosować też do obróbki drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu obróbki skrawaniem mamy dużą staranność wycinania, a także jednakowość kształtów. Dziś opowiemy ci więcej o jakże często stosowanej ostatnio metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Przeczytaj równiez nasz drugi artykuł dotyczący obróbki skrawaniem – TUTAJ.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

W skrócie, obróbka skrawaniem jest to pozbycie się zbędnego materiału, aż do pozyskania pożądanej formy. Taka metoda obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, iż aby uzyskać podany kształt przeba po kolei redukować warstwy zbędnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to proces, który można wykonać za pomocą narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki bądź szlifierki, jednak najnowszym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej wydajne niż tradycyjne metody, ale także umożliwiają dużo większą automatyzację procesu. Ich zaletą jest dokładność, z jaką frezują formę. Dzięki właściwemu zaprogramowaniu maszyny możemy wykonać bardzo małe detale i podzespoły maszyn o złożonych formach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali za pomocą maszyny CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

Na czym polega gładzenie?

Honowanie jest jedną z metod , mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce elementów potrzebujących wysokiej dokładności. W ten sposób wykańcza się przeważnie otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem wygładzania jest duża precyzyjność wymiarowa jak również nieduża chropowatość. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa sięga blisko jednego metra. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do około 20 m. Należy mieć na uwadze, że końcowy efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania znajdują się głównie: wysoką dokładność ,która umożliwia dobre dopasowanie elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, jak również wyższą żywotność detali, co wynika z niskiego nacisku na materiał.

Metody obróbki skrawaniem – podział

Wyróżniamy parę technik obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na ukształtowaniu wycinanego przedmiotu za pomocą ruchu tylko jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W danym wypadku kształt powstaje dzięki odwzorowaniu w surowcu obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Forma ostrza warunkuje w ten sposób uformowanie obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Zastosowanie tej techniki sprawia, iż narzędzie wykonuje jednocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kształt obiektu powstaje więc dzięki zazębieniu się powierzchni przedmiotu z ostrzem. Jednakże bywa to uznawane za dość drogie, a przez to rzadko używane rozwiązanie.

Etapy obróbki skrawaniem

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zwykle podzielone są ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie wierzchnich warstw oraz przygotowanie bryły do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo ważny przez wzgląd na tępo i maksymalizację produktywności obróbki. Dzięki szybkim i głębokim ruchom usuwana jest większość zbędnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to zasadniczy krok w trakcie obróbki skrawaniem. W czasie frezowania na tym etapie zyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten krok bywa nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na uzyskaniu pożądanych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest też wygładzana oraz dopracowane są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Źródło: https://maszzap.com.pl/obrobka-skrawaniem/