Motoryzacja
Co musisz wiedzieć o elektryce samochodowej?

Co musisz wiedzieć o elektryce samochodowej?

Systemy elektryczne w samochodzie – nie lekceważ ich

Aktualnie dużą(ym) popularnością cieszą się samochody elektryczne. Są ciche i przyjazne środowisku. Nie generują żadnych spalin, a prąd, któym są napędzane jest stosunkowo tani w ich przypadku.

W związku z tym w obliczu trwającej transformacji energetycznej i wielu postulatów głoszonych przez polityków i aktywistów ich rola się rozrasta. Ciągle rośnie ich produkcja oraz procentowy udział w rynku automotive.

Niestety jest to jeszcze opcja dla raczej majętnych klientów. Samochody elektryczne wciąż są dość drogie. Co więcej nie we wszystkich krajach infrastruktura drogowa jest przystosowana na tego typu pojazdy(ów).

Nie zapominajmy jednak o tradycyjnych pojazdach. W ich sytuacji także bardzo ważnym elementem jest elektryka samochodowa.

Zadbaj o systemy elektryczne w swoim aucie

Elektryka pozwala na funkcjonowanie wszystkich pojazdów. Auta spalinowe również są naszpikowane systemami elektrycznymi. Ich praca opiera się na akumulatorach.

Dla wygody jazdy wymagana jest działająca elektryka samochodowa. Całe szczęście bez problemu można znaleźć mechaników, których przedmiotem zainteresowania jest elektryka samochodowa. W samym mieście Warszawa jest ich kilkuset. Ursynów, Mokotów czy Targówek to wielkie dzielnice, żyjące własnym życiem. To między innymi tutaj wykonują swoje usługi specjaliści od naprawy instalacji elektrycznych w naszych autach.

Silnik samochodu zapala się pod wpływem iskry elektrycznej wywołanej przez przekręcenie klucza w stacyjce. Elektryka to również wiele dodatków, które czynią jazdę autem wygodniejszą. Mowa tu przykładowo o klimatyzacji, otwieraniu okien czy ogrzewanych fotelach.

Ile elektryki ląduje w najnowszych modelach samochodów?

Nowo produkowane auta są coraz bardziej zbliżone do tzw. elektryków. Spotkamy w nich duże pokłady różnego rodzaju przewodów elektrycznych, które w zasadzie odpowiadają za działanie auta.

Popularnym trendem w ostatnim czasie stały się samochody hybrydowe. Łączą one w sobie przymioty aut spalinowych i elektrycznych. Układy elektryczne pełnią istotną rolę w bezawaryjnym działaniu takich aut.

Przede wszystkim odpowiadają za systemy zabezpieczające. Elementem ich działania jest również sterowanie pojazdem. Nowe auta zamiast lusterek wyposażane są w kamery i sygnalizatory, które sprawdzają się przy manewrach parkowania bądź w trakcie poruszania się w zatłoczonych miastach.

Elektryka samochodowa w autach nowej generacji pozwala też sygnalizować nasze manewry innym kierowcom. Wpływa to na bezpieczeństwo oraz płynność całego ruchu drogowego

Jednak jest też druga strona medalu. Biorąc pod uwagę ilość elektryki we współczesnych samochodach trzeba jej mocno pilnować. Czasem wystarczy wypięty przewód, żeby zaburzyć pracę silnika lub innych części.

Serwis elektryki samochodowej – nie rób tego sam

Nie można mówić o sprawnej jeździe kiedy elementy sterujące nie są w pełni sprawne.

Podobnie, jak robimy to z ogólnym stanem pojazdu, elektryka samochodowa też powinna być badana regularnie. Taki(a) przegląd opiera się na badaniu komputerowym. Mechanik podpina właściwie ustawiony komputer do silnika i ma wgląd do wszystkich potencjalnych błędów.

Taki przegląd jest dosyć szybki, a przede wszystkim skuteczny. Gdy wykryjemy jakiś(ąś) błąd należy jak najszybciej zadbać o wymianę uszkodzonych podzespołów.

Istotny jest też trafny wybór mechanika. W związku z postępującą elektryfikacją pojazdów rośnie też zapotrzebowanie na usługi serwisowe i przeglądowe. Jest to zjawisko korzystne dla kierowców – większy wybór skutkuje przeważnie wzrostem jakości świadczonych usług. Ale w obliczu natężenia nowopowstających warsztatów trzeba wybierać z głową. W innym przypadku można się rozczarować.

Internet jest świetnym narzędziem, które znacznie poprawia szansę na spotkanie rzetelnego fachowca. W zależności od miejsca zamieszkania wystarczy wpisać odpowiedni(ą) frazę w wyszukiwarce, np. “elektryka samochodowa, warszawa, ursynów”. Strona błyskawicznie wskaże nam adresy mechaników z tego obszaru. Co więcej, będziemy mogli wyszukać opinie i uwagi poprzednich klientów danego mechanika.

Auto jako niemal niezbędny element rzeczywistości wielu z nas zasługuję na odpowiednią opiekę. Oddanie go do mechanika warto poprzedzić rekonesansem, wtedy szanse, że będzie nam długo służyło znacznie rosną.

Żródło: Elektryk samochodowy Ursynów.