Budowlanka
Budowa hal przemysłowych – aktualne przepisy

Budowa hal przemysłowych – aktualne przepisy

Od czego należy zacząć przed budową hali przemysłowej?

Najpierw konieczne jest wybranie lokalizacji, w której powstanie hala przemysłowa oraz ustalić początkowy jej zarys. Jeśli wybraliśmy już lokalizację to koniecznie skontrolujmy wszystkie parametry techniczne. Wchodzi w to zweryfikowanie wszelkich instalacji, otrzymanie informacji jaka jest nośność gruntów oraz jaki jest stan wód gruntowych. Oprócz tego potrzebne jest otrzymanie zgody na dojazd do lokalizacji, w której hala przemysłowa będzie stawiana. Koniecznie zdobądź też mapę do stworzenia projektu.

Kolejnym etapem jest zrealizowanie projektu budowlanego. Do tego przeważnie zatrudnia się architekta lub firmę, która równocześnie będzie realizatorem budowy. Na zestawieniu zadań koniecznie umieść także wizytę w Wydziale Urbanistyki, gdzie dostaniesz wpis i wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu architekt będzie mógł ustalić w jakich wymiarach można postawić halę na ustalonej działce.

Informacje ze strony przedsiębiorstwa Bewika – hale przemysłowe

Pozwolenie na budowę hali przemysłowej – jak je dostać?

Jeśli chcemy wybudować halę przemysłową i mamy plan żeby używać jej do 180 dni to wystarczy nam złożenie zawiadomienia o budowie. Należy zanieść je do właściwego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego i można zacząć budowę hali. Po 180 dniach hala przemysłowa musi zostać poddana rozbiórce ewentualnie można ją przenieść w inne miejsce.

Jeśli jednak chcemy zamontować całoroczną halę przemysłową, czyli będzie ona stała w tym samym miejscu dłużej niż 180 dni to konieczne jest złożenie pisma o pozwolenie na budowę.

Wraz z wnioskiem należy złożyć projekt budowlany, a w zasadzie zgodnie z nowymi przepisami – trzy projekty budowlane. Potrzebny jest plan zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny – ten ostatni do Urzędu lub Starostwa dostarczamy po skończeniu budowy.

Co więcej żeby wniosek o pozwolenie był kompletny, konieczne jest dołączenie do niego dokumentację potwierdzającą warunki techniczne co do gazu, prądu, dostawy wody oraz odbioru ścieków. Musi się tam także znaleźć dokumentacja, która potwierdzi wytrzymałość wodociągu dla celów przeciwpożarowych.

Następny dokument, który musimy zanieść to pismo potwierdzające to, że dany grunt może być przeznaczony na budowę a także oświadczenia architektów i osób, które weryfikowały projekty budowlane.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy budowie hali przemysłowej?

Jeśli złożyliśmy w pełni uzupełniony wniosek razem ze wszystkimi załącznikami to Urząd Miasta albo Starostwo Powiatowe musi wydać decyzję w nie więcej niż 65 dni.

Według prawa budowlanego, jeśli planujemy odnowić lub przekształcić halę przemysłową to nie musimy posiadać pozwolenia na to. Jednakowo będzie w kwestii chęci dokonania przekształceń na terenie budowlanym.

Jeżeli za to mieliśmy w planach zbudować halę przemysłową tylko maksymalnie na 180 dni i złożyliśmy zawiadomienie o budowie, a w trakcie kiedy już stała zachciało nam się przekształcić ją w całoroczną to musimy złożyć wniosek o budowę przed upływem tego czasu. Jeśli jednak nie zdążymy tego w tym czasie zrobić to halę trzeba będzie poddać rozbiórce i będzie można postawić ją ponownie dopiero po dostaniu pozwolenia na budowę. Niesamowicie ważne jest także to, że jeżeli przeminie przepisowe 180 dni i mamy obowiązek rozebrać halę to nie mamy prawa jej rozstawić po raz kolejny w tej samej lokalizacji. Konieczne jest jej całkowite rozebranie i przestawienie do innej lokalizacji. Chęć postawienia jej ponownie w identycznym miejscu wiąże się z obowiązkiem posiadania pozwolenia na budowę.